Naujausioje Bonaventūro Šalčio parodoje – naujas portretinis meistriškumas | Gintarės Daknytės nuotraukos

0


Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo ir tautiškos giesmės) dienos išvakarėse Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ atvėrė duris į šiauliečio dailininko, maestro Bonaventūro Šalčio tapybos darbų parodą BONUS VENTUS, kurioje pateikiama autoriaus kūrybos retrospektyva.

Meno pasaulyje Bonaventūras Šalčio žinios kaip portretų, švelnių peizažų, natiurmortų, abstrakcijų kūrėjas. Tačiau koks yra tikrasis dailininko veidas – peizažisto, portretisto ar abstrakcionisto – parodos atidarymo metu sunku buvo įvardinti net ją pristačiusiems Ričardui Jakučiui ir Kornelijui Užuotui.

„Bonaventūras Šaltis yra Bonaventūras Šaltis. Jis yra viskas“, – dailininko fenomeną trumpai bet labai taiklių apibūdino Kornelijus Užuotas.

Ričardas Jakutis pridėjo, kad kalbant apie Bonaventūrą Šaltį, kalba būtina pradėti nuo piešinio, nes tai yra jo kūrybos pagrindas. Jam pritarė ir Kornelijus Užuotas, prisiminęs studijų laikus:

„Man labai gyvenime pasisekė, kad jau nuo pirmo kurso mano dėstytojas buvo Bonaventūras Šaltis, kuris dėstė piešimą. Iškart gavau gyvenimiškų pamokų, o pirmasis dalykas, kurį teko išmokti – tinkamai nudrožti pieštuką. Tai – nuoseklaus darbo pagrindas, kuris yra labai svarbus“.

Parodos atidarymo metu pastebėta, kad autorius labai plona linija varijuoja tarp saldumo, personažo charakterio ir meistrystės. Vaikštant tokia plona briauna labai sunku nenugriūti bei išlaikyti pusiausvyrą.

„Tai tik Bonaventūras Šaltis taip sugeba, sunku net paaiškinti. Jis eina ta briauna, bet niekada nepaslysta, nenukrenta į tą prarają, nenueina į kičo pasaulį. Jo tapyba yra tikra“, – apie dailininko talentą nekalba Ričardas Jakutis.

„Dėl balansavimo ties saldumo riba, šį teiginį aš patvirtinčiau – širdis linksta link romantizmo. Ir romantizmas puikiausiai turi teisę gyvuoti menuose. Romantizmas yra poetinė diagnostika mano tos plastikos. Taip ir tęsiasi. Aš, matyt, esu toks iš gamtos, iš prigimties romantikas, toks kaimo vaikelis. Nieko čia keisto nėra – viskas yra labai paprasta. Tik gerai „sukaltas“ turi būti kūrinys“, – pasakojo Bonaventūras Šaltis.

Vakaro metu autorius mintimis nuklydo ir į jaunystės laikus, kuomet žengė pirmuosius žingsnius meno pasaulyje. Dailininkas pasakojo, kad įnirtingai piešti pradėjo būdamas penktoje ar šeštoje klasėje:

„Tėvai turėjo italų dailininko paveikslą, kuriame pavaizduotas Kristus, iš valties sakantis pamokslą. Ir aš mąstau, kuo aš prasčiau, reikia nupiešti. Tai ilgai kankinausi, bet vis tiek kažką padariau. Paskui po pamokų mokykloje buvau paliktas dėl „kopijų“ – mokytoja nepatikėjo, kad galiu piešti. Buvau priverstas įgyti“.

Monika Šaltytė šalia paveikslo TĖVAS (1986 m.)

Studijų metais būsimam dailininkui ir vėl teko įrodinėti, kad nėra iš kelmo spirtas. Ketvirtame kurse jo portretus sukritikavo profesorius. Jaunuolio rankų nenuleido – visą vasarą piešė naktimis, o grįžus rudenį tas pats dėstytojas pasakė: „Dirbi puikiai“.

Parodos atidarymo metu įprasmintas ir dar vienas labai reikšmingas įvykis – artėjantis dailininko 75-erių metų jubiliejus. Poetinę dovaną autoriui dovanojo vienas svarbiausių žmonių jo gyvenime – dukra Monika Šaltytė. Valstybinio Šiaulių dramos teatro visiškai tėčiui skaitė M. Martinaičio, V. Mačernio, P. Širvio eiles

Kiekvienas Monikos Šaltytės skaitomas eilėraštis ties sąsaja su dailininko kūryba ir gyvenimu. Antai M. Martinaičio „Prisiminimas“ skirtas ne tik tėčiui, bet ir jo nutapytam savo peties tėvo portretui:

„Nuo pat mažumės, kiek save atsimenu, šis paveikslas buvo pagrindinis, keliaujantis visur ir visada. Visada garbingiausioje vietoje, kabantis studijoje ar bet kur kitur, kur mano tėtis gyventų. Jo tėčio paveikslas visada keliauja kartu“, – paslapties šydą praskleidė Bonaventūro Šalčio dukra.

BONUS VENTUS, išvertus iš lotynų kalbos – „geras, palankus vėjas“. Į parodos atidarymą susirinkęs gausus būrys Bonaventuro Šalčio talento gerbėjų simboliškai jam ir linkėjo tik vieno – gero vėjo: tiek kūryboje, tiek ir asmeniniame gyvenime. „Labai miela gyventi šitame pasaulyje dailės“, – kukliai tarstelėjo autorius, į savo paties kūrybos parodą atvykęs „tiesiai nuo molberto“.

Bonaventūro Šalčio tapybos darbų paroda BONUS VENTUS bus eksponuojama iki liepos 27 d.

Daugiau naujienų rasite portale Miesto naujienos.Source link

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - VeidoskaitaTeniso treniruotės -